16 Haziran 2017 Cuma

Alt Komşuma Su Sızıyor

Alt komşuma su sızıyor. Ne olabilir acaba? Diye düşünmeden önce banyo, tuvalet, lavabo altları ve buna bağlı olarak giderlerin kontrolünü yapmamız gereklidir. Çünkü olay daha işin içinden çıkılamaz hale gelince buna bağlı olarak iş gücü ve maliyetler de artacaktır. Evimiz bizim kalemizdir. En rahat ettiğimiz belki de en çok istediğimiz şeyleri yaptığımız ve sevdiklerimizle zamanı ve hatıraları paylaştığımız yegâne yerlerden birisidir.

Alt Komşuma Su Sızıyor

Özellikle ev hanımlarının vazgeçilmez, kendilerini adadıkları mabetleridir nerdeyse. Ama bu kafanızda canlandırdığınız tablonun bir anda tavandan damlayan su sızıntısı ile parçalandığını düşünün.  İşte bu yüzden üst kat komşuları ya da alt komşusuna su sızdıran aileler için bu durum gerçekten vahim bir tablo oluşturur. Hem komşunuzu sakinleştireceksiniz, hem sızdıran lokasyona hızlıca ve profesyonelce müdahale edeceksiniz hem de ev içerisinde oluşacak yapı çalışmasının görüntüsünü ve psikolojisini komşunuza ve kendinize hazmettireceksiniz. İşimiz kolay değil elbette ama şunu da düşünün ıslaklığa bağlı olarak tavanın çökmesi, ya da komşumuz evde yoksa sızan birikintiden su basması gibi daha olumsuz durumlarda da karşılaşabilirsiniz.


Su Sızmaya Başladı İse Ne Yapmalıyız?

Eğer alt komşuma su sızıyor şeklinde bir derdiniz var ise önce tespit çalışması yapmak lazım. Bundan sonra tesisat uzmanı kısa keşif yapacaktır. Pik boru kullanan günümüzde pek kalmadığı için ( yerine pimaş boru sert plastik, çürümeye, paslanmaya karşı dirençli) yerine pimaş boru kullanıldı ise yüksek ihtimal boru delinmiş ve çatlamış olabilir. Bu  çatlama ve delinme borunun kalitesine göre değişeceği gibi giderlerden gelen tahliyesinde de içten delinmiş olabilir. Buna temizlik yaparken kullanılan kimyasalların etkisini de katmak lazım. Çözüm boru değişimi ya da ülkemizde çok rastlamadığımız ama var olduğunu az da olsa bildiğimiz yama modelidir. Bunun için daha profesyonel ve maliyetli teçhizatlı ekip gerekmektedir. Bir diğer kontrol edilecek alanlar klozet, tüm musluk gider ve boru bağlantıları ve (sızdıran bölgeyi tespit edince kontrol alanını daraltabilirsiniz) Musluk altları için özenle sökülüp giderlerinin temizlenmesi (atıkların tıkayıp sızdırmaya yol açması sebebi ile) banyo giderlerinin yine keza temizlenmesi gerekmektedir. Yine tüm musluklarım bataryalarının özellikle bağlantı yerleri ve contalarının kontrolü yapılması gerekmektedir. Hatta pimaş boru temizleme yöntemi ile yapılırsa, yıllar boyu size bir daha problem yaratmaz. Ama genelleme yapılırsa alt komşuma su sızıyor yardım çağrısının başlıca nedeni yukarıda belirttiğimiz gibi pimaş boru çatlak ve delinmeleridir.