Bartın Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Tespiti %100 Müşteri Memnuniyeti Bizi Hemen Arayın Profesyonel Hizmet Kaliteli Hizmet Al Hemen Servis Çağır Yüzlerce Mutlu Müşteri Güvenilir Firma Kaliteli ve Garantili
0 (531) 937 75 31

Gider hatlarından döktüğümüz pis ve temiz suyun borular ile kanala tahliye olması sırasında belirli nedenler ile küçük çatlaklar ya da kırılmaların oluştuğu noktalardan sızan sular su kaçağı olarak tanımlanmaktadır. Su tesisatı borularında oluşan hasarlar, su sızıntısı arızalarına neden olmaktadır. Bu arızaların çözümü için web sitemiz üzerinden Su Kaçağı Tespiti ustaları ile iletişime geçebilirsiniz.

Evlerinizde ve işyerlerinizde su kaçağı tespiti yapmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Gelişen teknoloji arızaların hızla bulunarak, onarılmasına imkan vermektedir. Bazı kaçaklar gözle fark edilir. Ancak kaçakların çoğu gözle tespit edilememektedir. Bu durumda bazı teknolojik cihazlar kullanılmaktadır.  Ufak sızıntılar, bağlantı noktalarında ve vanalarda gözle görülemeyen problemler olur. Evlerinizde ve işyerlerinizde birkaç su tesisatı bulunmaktadır. Bunlar, temiz su tesisatı, atık su tesisatı ve doğalgaz tesisatıdır. Su kaçağı tespiti yapılarak, maddi zarara uğramadan onarılmalıdır. Hemen Geliriz sitemize girerek  bulduğunuz ustalar son teknoloji su kaçağı bulma yöntemlerini kullanarak sorunlarınızı kısa sürede çözecektir.

Su Kaçağı Belirtileri

Bir sabah kalktığınızda posta kutusunda bulduğunuz su faturasının oldukça yüksek olduğunu görebilirsiniz. Her şeyden önce kaçak dolayısıyla su faturası azar azar yükselse de farkına varmamış olabilirsiniz. Oysa ki aşağıda yazacağımız su kaçak belirtilerine dikkat etmiş olsaydınız boş yere kabarık fatura ödemek zorunda kalmazdınız.

Önce su kaçağı belirtilerini değerlendirip ardından su kaçağıyla karşı karşıya kaldığınız durumlarda ne yapmanız gerektiğine değinelim.

 • Fayans derz boşluklarında sararma
 • Duvarlarda kabarma
 • Musluklar kapalı iken su saatinin dönmesi
 • Eve yüksek gelen fatura
 • Kombi ateşleme yaparak suyu ısıtması
 • Son olarak kombi su bar göstergesinin sürekli düşmesi

Gördüğünüz gibi su kaçağının birçok belirtisi vardır. Musluklar kapalı iken su saatim dönüyor diyorsanız kesinlikle su kaçak tespiti yaptırmanızda fayda bulunmaktadır. Kabarık su faturası su kaçağı belirtisinin başında gelmektedir. Tavanda oluşan sararmalar üst katta kaçak probleminin belirtisidir. Duvarlarda kabarma oluyorsa ve bu kabarmalar 1 metreden aşağıda kalıyorsa, evinizde su kaçak arama çalışması yapılması gerekmektedir.

Isıtma tesisatında kaçak var ise kombi sürekli ateşleme yaparak suyu ısıtır. Ayrıca kombinin su barı sürekli düşüyorsa kalorifer tesisatında kaçak olduğunu işaret eder. Özetlemek gerekirse kombi kalorifer tesisatında su kaçağı tespiti teknolojik cihazlar ve kaçak onarım kimyasalları sayesinde kısa sürede tamir edilebilmektedir.

Gizli Su Kaçağı Varsa Nasıl Anlaşılır?

 • Vanalar kapalı olduğu halde su saati dönüyorsa,
 • Duvar kaplamasında(sıvalarda) dökülme ve çatlamalar oluşuyorsa,
 • Konut içerisinde rutubet kokusu kendini gösteriyorsa,
 • Gelmesi gerekenin üstünde bir su faturasıyla karşılaşıyorsanız,
 • Parkelerde kabarma gözlemleniyorsa,
 • Kombinin su barında düşüş meydana geliyorsa,

Tesisatta bir kaçak olduğundan şüphelenmelisiniz. Böyle bir durumda uzman bir su kaçağı tespiti ustası firmasından mutlaka destek almalısınız.

Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Kırmadan su kaçağı tespiti günümüzde her gün on binlerce kişi tarafından tercih edilmektedir. Konutlarda, iş yerlerinde; cami, okul, dershane, kütüphane gibi toplu kullanım alanlarında ve tüm bunların yanı sıra topluma açık umumi tuvaletlerde kırmadan su kaçağı tespit edilebilmesi için kameralı su kaçak tespiti yoluna başvurulmalıdır.

Kameralı su kaçak tespiti uygulaması yapılırken; boruların iç kısmı, yerleştirilen kameralarla birlikte en ince ayrıntısına kadar detaylı bir şekilde incelenir. İnceleme esnasında çatlak veya kırıkların tespiti gerçekleştirilerek sızıntının tam olarak nereden geldiği “nokta tespit” yöntemi sayesinde tespit edilir. Aynı zamanda ardından ise kaçağa müdahale edilerek sorun ortadan kaldırılır.

Kameralı su kaçak tespiti, herhangi bir maddeyi kırmadan yapıldığı için kişiye hem daha az zarar çıkarmakta, hem de zamandan tasarruf ettirmektedir. Özetlemek gerekirse bu sayede günümüzde kırmadan su kaçağı tespiti uygulamaları arasında en çok tercih edilen yöntem bu olmaktadır.

Su Kaçağı Tespit Yöntemleri

Su kaçağı tespiti sadece kameralar sayesinde yapılmaz. Bunun için 7 farklı yöntem bulunmaktadır. Fakat bu 7 yöntem arasında en sık tercih edileni ve en bütçe dostu olanı kesinlikle kameralı suç kaçak tespiti olarak dikkat çekmektedir. İşte diğer su kaçağı tespit yöntemleri:

 • İlk tespit yöntemi kameralı su kaçağı tespit yönteminin odak noktası olan “kırmadan su kaçağı tespiti” konusuna ters bir uygulamadır. Çünkü; direkt olarak eski usul kırma yoluna başvurulur.
 • Bu noktada bir diğer tespit yöntemi genel olarak sıcak su kaçakları için kullanılan “termal kameralı su kaçağı tespiti” olarak dikkat çekmektedir.
 • Yöntem ise boru kamerasıdır. Kameralı su kaçak tespitiyle hassas tespit yapılır.
 • Su kaçağı tespit yöntemleri bunlarla sınırlı değil. Bunların yanı sıra; su borusuna gönderilen gazı takip edip sızıntıyı bulmak da bir diğer yöntem olarak dikkat çekmektedir.
 • Son zamanlarda pek kullanılmayan fakat eski zamanlarda en bilindik yöntemler arasında yer alan boyalı su ile su kaçağı tespit etmek de bir diğer yöntem olarak dikkat çekmektedir.
 • Popülerliği kameralı su kaçak tespiti gibi olan akustik cihazlarla hassas dinleme yapılarak su kaçağı tespit uygulaması; hem fiyat bakımından yüksek, hem de zaman olarak yüksek zaman aldığı için kameralı su kaçak tespitine kıyasla daha az tercih edilmektedir.
 • Nemli bölge araştırmasıyla da su kaçak tespiti yapılabilir. Bu en manüel yöntem olarak bilinir ve yanılma payı oldukça yüksektir.

Üst Kattan Su Sızıntısı

Çok katlı binalarda yaşamanın getirdiği olumlu sonuçlar gibi olumsuz sonuçları da bulunmaktadır. Günümüzde sık yaşanan tesisat sorunlarından biri de üst kattan alt kata su akıyor olmasıdır.

Üst katın banyosundan, tuvaletinden veya herhangi bir odasından alt kata su sızıntısı vardır. Alt kata su sızıntısı; bazen temiz su hattından, bazen gider hattından bazen de kalorifer tesisatından olabilmektedir. Alt kata sızan su, hangi tesisat hattından geldiği az çok tespit edilebilir. Temiz su hattında su sızıntısı varsa; alt katın tavanından damlama şeklinde kendini belli eder. Ya da gider hattından su sızıntısı bulunuyorsa; alt katın tavanında sarımtırak bir renk görünür.

Yerden Isıtma Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Yerden ısıtmalı sistemlerde su kaçağı olduğunu anlamanın bazı yolları vardır. Eğer eviniz eskisi kadar ısınmıyorsa, tabanın bazı yerleri diğer yerlere göre çok soğuk oluyorsa ya da evinizin parkelerinde kabarmalar meydana gelmeye başladıysa bu durum yerden ısıtma tesisatınızda sorun olduğunu gösterir. Böyle durumlarda yerden ısıtma su kaçağı tamiri yapan firmamızı arayarak yardım istemelisiniz.

Yerden ısıtmalı sistemlerde bulunan borular, belli zaman geçtikten sonra bu çeşit arızalara neden olabilmektedir. Şirket olarak tüm tesisatı söküp su kaçağını bulmak yerine, termal kameralı cihazlar kullanıyoruz. Termal kameralı cihazlar yerden ısıtmalı sistemde meydana gelen su kaçaklarını anında bulmamızı ve yerden ısıtma su kaçağı tamiri yapmamızı sağlıyor. Böylece sisteminize de herhangi bir zarar verilmiyor. Robotla su kaçağı tespiti yaptırmak için Su Kaçağı Tespiti ile iletişime geçin. Termal kameralı cihazlarla su kaçağı tespit edildikten sonra tamiri de çok kolay olmaktadır. Yerden ısıtma su kaçağı tamiri yapmak günümüzde bu kadar kolay bir hale gelmiştir. Bu nedenle su kaçaklarından korkmamak gerekmektedir. Kırmadan su kaçağı tespiti yaptırmak için Su Kaçağı Tespiti ustası ile iletişime geçin.

Kombi Su Kaçağı Tespiti

 • Kaçak olduğunda ilk olarak kombi su basıncı düşer.
 • Aktif çalışan bir tesisatın kombi basınç göstergesi 1.5 – 2 bar arasındadır. Eğer kombi tesisat borusu su kaçırıyor ise bar göstergesi sürekli düşer ve su eklenmesi gerekir.
 • Kombiye ne kadar su eklenirse eklensin kombi bu suyu eksiltecek ve hata kodları verecektir.
 • Bu nedenle basınç göstergesi sürekli düşüyor ve su eklemenize rağmen aynı hatayı tekrarlarsa mutlaka kombi tesisatı su kaçağı tespiti yaptırmanız gerekir.
 • Parkelerde kabarma ve şişme olursa kombi su kaçağı belirtisi var demektir.
 • Duvarlarda nemlenme, rutubet ve küf kokusu varsa doğalgaz tesisatı su kaçırıyor demektir.
 • Yüzeylerde küçük su birikintileri varsa kalorifer tesisatı su kaçırıyor anlamına gelir.
 • Kombi sürekli arıza veriyorsa ve petekler yeteri kadar ısıtmıyorsa su kaçağı vardır.
 • Su vanalarının hepsi kapalı konumda iken su saati dönmeye devam ediyorsa kalorifer tesisatı kaçağı vardır.
Cihaz Olmadan Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı türleri farklı olabileceği gibi belirtileri de farklı olmaktadır. Örneğin; temiz su tesisatında meydana gelen su kaçağını suyun şiddetine göre tahmin edebilirsiniz. Ya da pimaş hattında meydana gelen su kaçağını renginden veya kokusundan tahmin edebilirsiniz. Ancak kesin olarak yerini tespit edemezsiniz.

Evdeki su kaçağı nasıl bulunur? Bu sorunun cevabını verebilmek için, dairenize ait ana su vanasını kapatmanız gerekir. Ana su vanasını kapatmanıza rağmen su sayacı dönmeye devam ediyorsa evinizde su kaçağı olduğu anlamına gelir. Böylece evdeki su sızıntısı kesin olarak tespit edilir. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi sadece su kaçağının kesin olarak varlığı tespit edilir. Su sızıntısının nerede olduğunu tespit etmeniz tamamen tahminlere dayalı olabilir. Ancak her su kaçağı, su sayacının hızlı dönmesine sebep olmaz.

Su kaçağı bazen o kadar ufaktır ki saatlerce akmasına rağmen 1 metreküp su ancak tükenir. Tabi bu her zaman bu şekilde devam etmez. Zamanla sızan su çatlağı büyüterek daha fazla akmaya başlar. Su sızıntısı az da olsa bunu erkenden fark edebilirsiniz. Bunun için yine dairenizin ana su vanasını kapatmalısınız. Ana vanayı kapattıktan sonra su sayacının üstündeki değerleri not ediniz. Ertesi günkü değerler ile kıyasladığınızda su sızıntısı kesin olarak belli olur. Robotla su kaçağı tespiti veya cihaz olmadan su kaçağı tespiti için Su Kaçağı Tespiti ile iletişime geçin.

Apartman Gider Borusu Tamiri

Apartman gider borusunun tamiri için siz de firmamızdan destek alabilirsiniz. Apartmanın kanalizasyon giderindeki en ufak sorun bile tüm daireleri etkileyecektir. Tüm dairelerin tuvaletlerinin geri basması, lavabo çekiş gücünün düşmesi ve pis kokunun daireleri sarması ciddi sorunlardan birisidir. Siz de firmamızdan profesyonel destek alarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Dakikalar içinde adresinize gelecek olan ekiplerimiz tesisatınıza müdahale edecek ve sorunu giderecektir. Apartman gider borusu tamiri işlemi yapılmadan önce bu tamirin ne üzerine olacağının ve soruna sebep olan noktanın tespit edilmesi gerekir. Eğer kaçak var ise kaçağın tespit edilmesi, sonrasında ise onarılması gerekir. Durum tıkanıklıktan ibaret ise bu durumda tamire gerek kalmamaktadır. Özel cihazlar ile tıkanıklık açılmaktadır.