Osmaniye Petek Temizleme

Petek Temizleme %100 Müşteri Memnuniyeti Bizi Hemen Arayın Profesyonel Hizmet Kaliteli Hizmet Al Hemen Servis Çağır Yüzlerce Mutlu Müşteri Güvenilir Firma Kaliteli ve Garantili
0 (531) 937 75 31

Petek temizleme peteklerde oluşan tozların ve kirlerin özel makine ve kimyasallarla sistemden uzaklaştırılmasına denir. Zamanla peteklerin iç yüzeylerinde kireç, çamur, balçık ve korozyon artıkları birikerek ısınma veriminin düşmesine neden olur. Petek temizliği yapılırken sirkülasyon hızı ve ısının petek kanalları içerisindeki hareketi artar. Kirliliklerin (çamur, balçık, kireç) sistemden uzaklaştırılması sonucu sistemdeki sıvı akışı daha düzenli hale gelir ve böylece verim artar. Verim artmasıyla yakıt tasarrufunda ve ısıtma da %20-30’a varan artışlar olur.

Yıllarca kullanılan petek ve kombilerin zamanla bakıma, temizliğe ihtiyacı vardır. Doğal gaz ve kalorifer tesisatlarında ortamın ısınması için ideal ısıyı sağlamak çok önemlidir. Çok çetin geçen soğuk kış aylarında yaşadığınız alanları petekler sayesinde ısıtıyorsunuz. Fakat zamanla radyatörlerin ısınmasında verim kaybı yaşanmaya başlar ve git gide yaşadığınız alanın ısınmadığını fark edersiniz. İşte bunun tek sebebi petek bakım ve temizliğini düzenli yapmamaktır. Petek temizleme ile bakım işlemlerinizi kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

Petek Temizleme İşlemi 

Petek temizliğinde birçok yöntem bulunmaktadır. Daha verimli ısınma için bu yöntemler uygulanmalıdır. Böylece rahat bir şekilde ısınıp ve enerji tasarrufu sağlarsınız. Petek temizliğine, dış kısımdan başlanmalıdır. Petek temizliğine, başlarken ilk olarak peteğin arkasında ve aralarında biriken tozlar süpürülmelidir. Peteğin kapakları açın, bir sopa ucuna bez takıp ve içerisi silin. Sonrasında nemli bir bez ile dış petek temizliği yapılmalıdır. Elbette paslanmaması için sildikten sonra kurulanmalıdır. 

İç petek temizliğine başlarken, ilk olarak kombi kapatılarak, tesisat içindeki su boşaltılmalıdır. Suyu boşaltırken, banyo ve balkonda bulunan tahliye vanaları kullanır. Tesisattaki tüm su boşaldıktan sonra temizlik için kullanılacak malzemeleri hazırlayın. Deterjan, kimyasal temizleyiciler, temizlik bezi, kalorifer peteği fırçası, kova ve örtüleri hazır etmelisiniz. Temizliğe başlarken petek altlarına eski bir havlu sermelisiniz. Kalorifer peteğinin tozlarını aldıktan sonra iç petek temizliğine geçin. Suları tümüyle boşalttıktan sonra peteklerin rekorlarını açarak sistem borusuyla olan bağlantıları koparılmalıdır. Açılan boşluktan, fırça yardımıyla petek içerisindeki çökmüş pas ve kirleri dışarıya çıkarın. Kombide ki su kombi giriş panolarında bulunan filtre sökülerek çamaşır suyu dolu bir kabın içinde bekletilmelidir. Petek yerinden sökülerek banyoya götürülmelidir. Petek içine tazyikli su verin. Bu işlem borular içerisindeki su kirliden temize dönene kadar devam etmelidir. Petek temizliği yapılırken ıslak yerler paslanmaması için kuru bir bezle silinmelidir.  Duvara yerleştirilirken arkasındaki duvar güzelce temizlenmelidir.

Petek Bakımı

Petek bakımı düzenli yapılmadığı zaman doğal gaz ve kalorifer petek tesisatının içinde kir, balçık ve kireç gibi tıkanmalar meydana gelir ve ortama ideal sıcaklığı sağlamaz. Bu tür durumlarda petek temizliği özel kimyasal madde ve çözücüler kullanarak kir, kireç gibi atıkların dışarı atılması sağlanmaktadır. Bu işlemede petek temizliği denilmektedir. Aslında bu tür temizliğin ana konusu kalorifer tesisatı temizliğidir. Çünkü asıl kirlilik peteklerde değil tesisatlarda olur. Çamur, kireç, çeper genellikle borularda olur. Birçok kişi bu işlemin oldukça meşakkatli ve pahalı olduğunu düşünerek petek temizliği yaptırmaz. Fakat zamanla kireç ve kir atıkları ile tıkanan petekler istenilen ısıyı sağlamaz ve çok yüksek doğal gaz faturaların gelmesine sebep olur. Oysaki doğal faturasına vereceğiniz parasının yarısından daha da az bir cüzi miktarda petek temizliği ve petek bakımı yaptırarak çok düşük enerji ile yaşadığınız tüm alanları ısıtabilirsiniz. Petek temizleme makineleriyle ile oldukça pratik bir yöntem olan petek temizleme ve petek bakım işlemi hesap edildiğinde yaklaşık 2-3 saatlik bir uygulama ile köklü bir çözüme kavuşmaktadır.

Uzmanlar, petek bakımlarının düzenli olarak her yıl yapılması gerektiğini söylemektedir. Petek temizliğini kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak yılda bir kez de olsa profesyonel yardım almanız gerekir. Profesyonel yardım alırken, evinize gelen personelin yetki belgesi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer yetki belgesi yoksa bakım yapmaz. Personelden bakım sırasında hangi adımların izleneceği hakkında bilgi almalısınız. Petek bakımından sonra kombi kapağı açılmadan sıcak su ve kalorifer tesisatı ısıtma testi yapılmalıdır. Bu şekilde kombinin verimliliği kontrol edilir. Kombinizin kritik aksamları kontrol edilmelidir. Limit sensörleri ve çekiş durumları, yoğunlaşmalı kombilerde su haznesi temizliğinin ve kalorifer gidiş hattı yönündeki filtrelerin kontrolden geçmesi gerekmektedir. Kombi bakımları düzenli yapılmazsa, kombinizin çalışma ömrü azalacaktır. Bu durum peteklerinizi de etkiler ve enerji verimliliğiniz düşer. Faturaya olumsuz yansır ve bütçenize zarar verdiği için huzurunuz kaçar. Hatta can ve mal güvenliğiniz tehlikeye girer. Petek temizliği ve kombi bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Güvenli bir petek temizliği hizmeti için işin uzmanına başvurabilirsiniz.

Petek Temizliğinin Önemi

Günümüzde iklim şartları sürekli değişmektedir. Peteklerinizin bakımlarını düzenli olarak yaptırmalı ve petek temizliğine dikkat etmelisiniz. Isınmayı kolaylaştıran ve soğuk havalardan içinizin ısınmasını sağlayan peteklere özen göstermeniz gerekmektedir. Bu şekilde gözle görülür bir enerji tasarrufu sağlayabilir ve ısı verimliliğinizi arttırabilirsiniz. Isı verimliliği için peteklerinizde ki suyun daima saf olması gerekmektedir. Isıtma sisteminde, tortu, çamurlaşmış su ve kombi tesisatı içerisindeki diğer maddeler, ısı verimliliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle petek temizliği oldukça önemlidir. Özellikle radyatörlerin alt kısmına çöken tortular suyun akışınız zorlaştırmaktadır. Bu maddeler kombiyi zorlayarak doğalgaz enerjisinin daha fazla tüketilmesine neden olacaktır.

Kombi ve peteklerin uzun ömürlü olması için yıllık periyodik kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Evde yapacağınız aralıklı temizlikler dışında yılda bir kez profesyonel destek almanızı öneririz. Tecrübeli ve yetkili petek temizleme servisi ile iletişime geçerek periyodik bakımlarınızı yaptırabilirsiniz. Bu firmalar, sizlerin elinde olmayan makineler ve kimyasallar ile petek temizliğinizi daha güzel yapabilir. Ayrıca tek bir petekten makine bağlantısı yapılarak tüm sistem temizlenebilir. Bu şekilde kir ve pas ile uğraşmadan bakımlarınızı yaptırmış olursunuz. Elbette kombi filtre temizlikleri özenle yapılmalıdır. Petekler ve kombiler doğalgaz tesisatının beynidir ve bakımlara önem verilmelidir. Petekler uzun süre temizlenmezse; tesisat zamanla tortu ve kireçle birleşerek tesisatın içindeki sıcak suyun bütün bölgelere ulaşmasını engeller. Bu nedenle petekler ısınmıyor demeye başlarız. Petek temizleme hizmeti ile peteklerinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. 

Peteklerin Çürümesini Nasıl Önlenmeli?

Petekleriniz kaliteli döküm metallerden yapıldıysa uzun ömürlü olacaktır. Günümüzde gelişen teknoloji ile kullanılan metaller zor paslanmaktadır. Ancak peteklerinize gereken özeni göstermelisiniz. Peteklerin periyodik bakımları yapılmazsa çürür ve masraf çıkartır. Ayrıca dolaylı yoldan enerji israfına yol açarak faturalarınızı kabartacaktır. Peteklerin üzerine ıslak ve nemli kumaşlar yerleştirilmemelidir. Bu kumaşlar neme neden olacağı için peteklerinizi zamanla çürütür. Bahsettiğimiz tüm petek bakım yöntemleri paslanma ve çürüme için etkilidir. Petek temizliği, ihmal edilmemeli ve petekler sürekli takip edilmelidir.

Zamanla petekleriniz paslanmaya başlar ve evde uygulayacağınız temizleme yöntemleri yeterli olmaz. Bu durumlarda petek temizleme makineleri kullanılır. Elbette petek temizleme işleminde uzman petek temizleme ustaları yardıma ihtiyaç olacaktır. İlk olarak petek sökülür ve petek temizliği makinesine bağlanır. İkinci hortum ucu da banyo veya klozet giderlerine açılacak şekilde yerleştirin. Makine suyla doldurulup ve çalıştırın. Peteğin içerisindeki pislikler temizlendikten sonra kimyasallar eklenerek peteğin içi tümüyle temizlenir. Peteği yeniden kombiye bağladığınızda, basıncı ayarlayarak içindeki kimyasalın dolaşmasını sağlayabilirsiniz.

Peteklerinizin Kirlendiğini Nasıl Anlarsınız?
  • Peteklerinizin üzerinde ısınmayan bölgeler varsa,
  • Musluklarınızdan çok az veya hiç su gelmiyorsa,
  • Peteklerinizden siyah veya koyu kahve renkli ve pis su geliyorsa,
  • Kombiniz sesli çalışıyorsa veya sıcak suyunuz düzensiz geliyorsa,
  • Peteklerinizin alt kısmı ısınmıyorsa,
  • Yerden ısıtma sistemlerinde bölgesel ısınma problemleri varsa,
  • Peteklerinizin üst kısmı ısınmıyorsa
  • Dairenizdeki en son petek ısınmıyorsa petekleriniz kirli demektir.
Petek Temizliği ve Enerji Tasarrufu   

Doğalgaz faturanızın kabarık olması, petek ve kombi periyodik bakımlarının yapılması gerektiğinin göstergesi olabilir. Fakat çoğu kişi bu durumun mevsim geçişlerinden kaynaklı olduğu yanılgısına düşmektedir. Kombi ve peteklerinizin, yıllık bakımları unutulmamalıdır. Enerjiden tasarruf ederek ceplerinizi rahatlatmak ve mutlu bir kış geçirmek istiyorsanız, bakımlarınızı düzenli bir şekilde yapmalısınız. Can, mal ve cebinizin güvenliği için petek temizliğini ve kombi bakımlarınızı ihmal etmemelisiniz. Böylece zamanında ve doğru bir şekilde yapılan petek temizliği %30’a kadar yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Petek temizleme hizmeti için web sitemizi kullanabilirsiniz.